Klubbmästarna 2018 i Dressyr

25/11/2018 I dagens Klubbmästerskap i dressyr deltog 13 hästekipage och 6 ponnyekipage. Samtliga red LB:3 och klassen dömdes av 2 rutinerade domare, Eva Rydström och Mia Enlund.


Först ut i hästklassen red Mia Johansson/Alonso de visade upp en mycket prydlig ritt som belönades med 70,455%. En ritt som gjorde att ekipaget låg i ledning hela klassen igenom. Stort Grattis till KM-titeln Mia! På andraplats bara någon poäng efter Mia kom Camilla Holm/Acarenza. Tredjeplacerade blev Ingela Söder/Alonso och fjärdeplacerade Åsa Fritzell/Dorcas.


I ponnyklassen visade Nelly Cardell/Tomás upp en fin ritt som båda domarna hade som vinnare.  Stort Grattis till KM-titeln Nelly! Andra placerad blev Uma Taimalie/Anne.


Resultat i Equipe>> 
Text & bild: www.enskederidsallskap.se

Senaste inlägg

Visa alla

Extrainsatt julkurs nybörjare ponny

2-5/1 Nybörjarkurs för Alexandra. Tid: vardag 13.30-15.00 Helg 12.30-14.00 Anmälan sker i hippocrates under fliken ”ridskolan”. Har ni frågor, maila enskederidskola@outlook.com #julkurs #enskederidsko

KONTAKTA OSS

Stängt röda dagar

enskederidskola@outlook.com

Enskede Ridskola AB 
Enskede Gårds väg 2-4 
120 47 Enskede Gård

1235959267

© 2023 by AirCool. Proudly created with Wix.com

Viktigt! Nya Covid-19 regler för vistelse på stallet