top of page

Klubbmästarna 2018 i Dressyr

25/11/2018 I dagens Klubbmästerskap i dressyr deltog 13 hästekipage och 6 ponnyekipage. Samtliga red LB:3 och klassen dömdes av 2 rutinerade domare, Eva Rydström och Mia Enlund.


Först ut i hästklassen red Mia Johansson/Alonso de visade upp en mycket prydlig ritt som belönades med 70,455%. En ritt som gjorde att ekipaget låg i ledning hela klassen igenom. Stort Grattis till KM-titeln Mia! På andraplats bara någon poäng efter Mia kom Camilla Holm/Acarenza. Tredjeplacerade blev Ingela Söder/Alonso och fjärdeplacerade Åsa Fritzell/Dorcas.


I ponnyklassen visade Nelly Cardell/Tomás upp en fin ritt som båda domarna hade som vinnare.  Stort Grattis till KM-titeln Nelly! Andra placerad blev Uma Taimalie/Anne.

Text & bild: www.enskederidsallskap.se

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page