Klubbmästarna 2018 i Hoppning

18/11/2018 I söndags avgjordes klubbmästerskapet i hoppning, det var totalt 15 starter i KM-klassen och förklassen Clear Round. Det var många fina rundor i både förklassen och KM-klassen. KM-klassen var i år en Ackumulatorhoppning bed A:0, alltså en poänghoppning utan omhoppning där tiden avgör om det är ekipage som får samma poäng. Maxpoängen var 65 poäng, alltså klarade alla placerade samtliga hinder och jokerhindret felfritt!

Fullständiga resultat hittar ni på Equipe via denna länk.


På stor häst försvarade regerande klubbmästare i hoppning Maria Löfgren sin titel på Campari med 65 poäng/74 sekunder och på ponny blev Naimh Madden klubbmästare med Rebel med samma resultat 65 poäng/74 sekunder. I ponnyklassen var det även en 2:a placerad, Johanna Häger på Rebel med 65 poäng/86 sekunder. Stort grattis!Årets placerade i klubbmästerskapet i hoppning – 1:a Maria Löfgren/Campari, 1:a Niamh Madden/Rebel och 2:a Johanna Häger/Rebel (Här på Pat)

Text & bild: www.enskederidsallskap.se

Senaste inlägg

Visa alla

Extrainsatt julkurs nybörjare ponny

2-5/1 Nybörjarkurs för Alexandra. Tid: vardag 13.30-15.00 Helg 12.30-14.00 Anmälan sker i hippocrates under fliken ”ridskolan”. Har ni frågor, maila enskederidskola@outlook.com #julkurs #enskederidsko

KONTAKTA OSS

Stängt röda dagar

enskederidskola@outlook.com

Enskede Ridskola AB 
Enskede Gårds väg 2-4 
120 47 Enskede Gård

1235959267

© 2023 by AirCool. Proudly created with Wix.com

Viktigt! Nya Covid-19 regler för vistelse på stallet