top of page

Klubbhopp 8/10 anmälan öppen

Söndagen den 8 oktober är det dags för höstterminens första klubbhoppning.


Klasser ponny: 60-80 cm (A:Clear round) Klasser häst: 70 cm-1 m (A:Clear round).


Anmälan: Anmälan görs här i TDB t.o.m. söndag 1 oktober kl 18. I rutan ”meddelande till arrangör” skriver du vilken instruktör som godkänt din anmälan, liksom ev andra – och tredjehandsval av ponny/häst. Hästarnas licensnummer hittar du på här. OBS! Om du ej fått godkänt av din instruktör på vald höjd och ponny/häst, så kommer din anmälan ej att godkännas.

Avgift: Häst 560 kr (hästhyra 500, adminavgift 60), Ponny 480 kr (ponnyhyra 430, adminavgift 50). Vid dubbla starter på samma häst debiteras dubbel hästhyra och dubbel admin-avgift. Framridning sker dock endast 1 gång. Betalning sker via swish EFTER att deltagarlistan mejlats ut, senast torsdag 5 oktober.

OBS! Kontrollera att du har uppdaterade uppgifter på ditt TDB-konto så att vi lätt kan nå dig.


Tider: Samling kl 12:45 i styrelserummet (1 tr upp i stenstallet), därefter gemensamt banbygge i stora ridhuset. Framridning och framhoppning kommer att ske på utebanan. Ni kommer då rida fram individuellt men under ledning av coach Elli. Första start beräknas till senast kl 14:30. Efter sista starten hjälps alla åt att plocka bort hindren, ställa i ordning och sopa läktaren.


Läs noga igenom dessa regler innan du anmäler:

1. Ryttare måste ha tagit märke 3/nivå 3 samt fått godkänt av sin instruktör på vald ponny/häst och höjd för att få delta. 2. Medlemsavgiften till klubben ska vara betald. 3. Alla juniorer ska rida med godkänd säkerhetsväst. För alla gäller långärmat och sko med klack och chaps eller ridstövlar. 4. Om du är under 18 år, be din förälder/målsman att noga läsa igenom hela detta anslag. 5. OBS! Ekipaget måste ha ridit minst två felfria (godkända) rundor på en höjd under de senaste 12 månaderna innan ekipaget får gå upp en höjd.

De som rider i hoppgrupp har förtur. Önskar fler ryttare samma häst/ponny, eller vid många anmälningar, tillämpas lottning i samråd med ridskolan.

Vid avanmälan efter söndagen 1 oktober kl 18 måste adminavgift ändå betalas, samt TK meddelas på tk.ers@hotmail.com. Avanmälan efter lördagen 7 oktober kl 12 återbetalas ej, men måste ändå göras i Hippocrates samt meddelas tk.ers@hotmail.com.


Har du frågor om tävlingen, kontakta Sara och Clara på mail tk.ers@hotmail.com. Har du frågor om hästarna eller vilken höjd som är lämplig, prata med din instruktör eller ridskolan.


Bild och text från enskederidsallskap.se


Comments


bottom of page