top of page

KM i hoppning 7/5 anmälan öppen

Söndagen den 7 maj är det dags för årets klubbmästerskap i hoppning.


Bedömningsformen på KM 2023 är A:Inverkan. Inverkanshoppning innebär att:

  1. Genomförande av inverkanshoppningsklasser ska främja en bra och enhetlig hoppinverkan hos ryttaren, stimulera förmedling­ en av grundprinciperna för balans, följsamhet och genom riktig inverkan utveckla en god och effektiv tävlingsridning. I inverkanshoppningsklasser visar det om ryttaren är på rätt väg i sin utbildning. Tyngdpunkten i bedömningen ligger på ryttarens sits, balans och inverkan samt effekten av inverkan.

  2. Svenska Ridsportförbundets inverkansbedömningsprotokoll ska användas.

  3. Benämningen ska vara A:Inverkan. Om två eller flera ekipage erhåller samma felpoäng skiljs ekipagen åt genom inverkans­ poängen. Är även inverkanspoängen lika förklaras ekipagen likaplacerade.

KM 2023 Ponny Rids på höjderna 70 cm eller 80 cm. Man väljer höjd i samråd med sin instruktör. OBS! För att få starta KM klassen ska ryttaren ha ridit en godkänd bana på 70 cm under 2022 eller 2023, i övrigt gäller reglerna nedan.


KM 2023 Häst Rids på höjderna 80 eller 90 cm. Man väljer höjd i samråd med sin instruktör.


Förklass Ponny: 70 eller 80 cm Clear Round Häst: 80 eller 90 cm Clear Round KM-ekipagen har förtur i förklassen.

Framridningen kommer ske individuellt på utebanan.

OBS! Läs noga igenom dessa regler innan du anmäler:

  1. Ryttare måste ha tagit märke 3 samt fått godkänt av sin instruktör på vald häst och klass för att få delta.

  2. Medlemsavgiften till klubben ska vara betald.

  3. Alla juniorer ska rida med godkänd säkerhetsväst. För alla gäller långärmat och sko med klack och chaps eller ridstövlar.

  4. Om du är under 18 år, be din förälder/målsman att noga läsa igenom hela detta anslag.

  5. OBS! Ekipaget måste ha ridit minst två felfria (godkända) rundor på en höjd under året, innan ni får gå upp en klass (höjd).

Anmälan: Anmälan görs här i TDB t.o.m. fredagen 28 april kl 18. I rutan ”meddelande till arrangör” skriver du vilken instruktör som godkänt din anmälan, liksom ev andra – och tredjehandsval av ponny/häst. De som rider i hoppgrupp och startar KM klassen har förtur. Önskar fler ryttare samma häst/ponny, eller vid många anmälningar, tillämpas lottning i samråd med ridskolan. Hästarnas licensnummer hittar du här.

OBS! Om information om instruktör saknas så gills ej din anmälan.


Avgift: Häst 500 kr, Ponny 450 kr. OBS! Betalning sker efter att startlistan har mejlats ut.


Vid avanmälan efter söndagen 30 april kl 18 måste adminavgift på 50 kr ändå betalas, samt TK meddelas på tk.ers@hotmail.com. Avanmälan efter lördagen 6 maj kl 12 återbetalas ej, men måste ändå göras i Hippocrates samt meddelas tk.ers@hotmail.com.


Har du frågor om tävlingen, kontakta Sara och Clara på mail tk.ers@hotmail.com Har du frågor om hästarna eller vilken höjd som är lämplig, prata med din instruktör eller ridskolan.


Hoppas vi ses den 7 maj! /Sara & Clara


Bild och text taget från www.enskederidsallskap.seComentários


bottom of page